Левски победи ЦСКА с 1:0 във Вечното дерби и излезе едноличен лидер

...

Левски покоси ЦСКА-София, автогол прати сините на върха

Левски победи ЦСКА с 1:0 във Вечното дерби и излезе едноличен водач с 25 точки, 3 повече от " алените ".

Единственото попадение бе автогол на Черниаускас в 30-ата минута. След шут на Обертан топката се отби от лявата странична греда, рикошира в гърба на вратаря и влезе в мрежата, написа Sportal.bg.

Още в 41-ата секунда Мауридес стреля мощно, само че Полачек мазета. Двете агитки демонстрираха своите хореографии малко след началото на мача. " Синият лъв, мощно изрева, разкъсвай ", беше транспарантът на Сектор " Б ", с огромен лъв по средата на бранша. Целият Сектор " Г " беше обагрен в алено, бяло и черно, като пишеше: " Север ".
Бодуров в 26-ата минута пропусна с глава от отлична позиция. Капитанът беше оставен самичък, само че прати топката около дясната греда.

В 29-ата минута Яблонски стреля в навън с глава, а минута по-късно Левски поведе. Ангел Лясков отне топката от Кабрал, след което потегли с топката, само че беше спрян от Обертан, който лиши топката и с мощен шут стреля от 22 метра. Коженото кълбо се удари в лявата греда, а по-късно рикошира в тялото на Черниаускас и спря в мрежата за 0:1.

" Червените " отвърнаха с едно рисково центриране.

В 39-ата минута Костов беше покрай това да удвои след удар с глава, само че този път Черниаускас мазета с една ръка в корнер. Тиаго и Педро получиха жълти картони, а преди този момент и Чорбаджийски също беше глобен публично.

Втората част стартира без промени в двата състава, а Паулиньо пробва незабавно удар, само че Черниаускас не беше усложнен. Срещата беше преустановен за минута, откакто почитателите от Секор " Г " възпламени голям брой факли.

Щабът на ЦСКА-София имаше съществени искания за дузпа в 52-ата минута. Десподов стреля мощно от 20 метра, а топката се отби в лявата ръка на Иван Горанов, само че Ивайло Стоянов остана безгласен.
Три минути по-късно Бодуров сбърка, като прати топката в краката на Кабрал. Крилото потегли да пробива в наказателното поле, само че след контакта с Малинов падна на земята. Този път всички от Левски пожелаха 11-метров углавен удар, само че още веднъж нямаше реакция от рефера.

В 62-ата минута Али Соу влезе на мястото на Джеси. Богдан Вашчук пък размени Костов в 68-ата минута.
" Червените " не се възползваха от положително центриране и неприятно подребва в синята защита, а Паулиньо стреля слаб изстрел в ръцете на Черниаускас.

Вашчук центрира добре, само че нямаше свои съотборник, който да нападна топката.
Бикел и Жоржиньо влязоха на местата на Пинто и Тиаго, а Белмонт смени Кабрал. Левски се прибра в своята половина, като отборът разчиташе на контраофанзива.  Десподов беше покрай равнене в 81-ата минута. Националът стреля на сантиметри от лявата греда, възползвайки се от поредна неточност в отбраната на съперника.

Последва меле сред двата отбора, а Стоянов сподели по два жълти картона.

Нестор Ел Маестро и Славиша Стоянович имаха опция да дадат отмора да много от титулярите си през седмицата, в мачовете за Купата на България, когато  " алените " завоюваха с 2:0 срещу Монтана, а " сините " разгромиха 6:0 Атлетик Куклен.

Общо седем български футболисти излизат от първата минута, като " алените " имат петима, а " сините " двама.

Символичният домакин излиза с три промени измежду 11-те от триумфа с 2:0 над Ботев (Враца) през предишния кръг. Стивън Перейра, Жанио Бикел и Али Соу са оставени на пейката, а на тяхно място стартират Борис Сукулич, Кристиян Малинов и Мауридес.

На вратата още веднъж е Витаутас Черниаускас, а пред него в отбрана работят Сукулич, Божидар Чорбаджийски, Николай Бодуров и Ангел Лясков. Опорните халфове са Кристиян Малинов и Рубен Пинто, докато Кирил Десподов, Тиаго Родригес и Едвин Джеси действат зад Мауридес.

Треньорът на " сините " също залага на 4-2-3-1. Той пък е сменил двама от титулярите си при триумфа с 4:1 над Витоша (Бистирца) през предишния уикенд. Кали Тиам се завърна след наказване, като на пейката остана Антони Белмонт, а Холмар Ейолфсон смени Аймен Белаид в центъра на отбраната.

Мартин Полачек е на вратата, макар нестабилните си изяви в последните мачове. Милош Цветкович, Давид Яблонски, Ейолфсон и Иван Горанов са в отбрана. Тиам и Давиде Мариани са опорните полузащитници. Тримата най-хубави футболисти на отбора Габриел Обертан, Жерсон Кабрал и Паулиньо още веднъж работят зад голмайстора в Първа лига Станислав Костов.

Двата отбора разделят първата позиция с актив от 22 точки, като имат и най-резултатните нападания в шампионата. " Червените " са вкарали 18 попадения, до момента в който " сините " са реализирали 16 гола. Този факт и поради резултатните дербита през предишния сезон, когато си вкараха общо 20 гола, почитателите чакат ефективен и забавен дуел на стадион " Васил Левски ". От шест конфликта във всички шампионати през сезон 2017/2018 година, " алените " записаха две победи (1:0, 3:2) и една загуба (0:2), а три пъти срещите приключиха наедно с четири гола в мача (2:2, 2:2, 2:2). В двете порти влязоха по 10 гола, само че 26-кратните първенци отстраниха съперника в шампионата за Купата на България.